Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Merdiven asansörü son yıllarda özellikle yaşlı veya engelli yaşam alanlarını kolaylaştıran önemli bir sistemdir. Bu sistem, merdiven inip çıkmakta sorun yaşayan her yaştan insana büyük rahatlık sunuyor. Akıllarda kuruluşundan kullanışına kadar birçok soru olabilir. Bu sorulardan bazılarını ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Engellilerle ilgili çıkan yasa nedir ve nereleri kapsıyor?

GEÇİCİ MADDE 2.- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmî yapılar,  mevcut tüm yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlülerin erişebilirliğine uygun duruma getirilir.
GEÇİCİ MADDE 3.- Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir.

Engelli Merdiven Asansörü Nedir?

TSE Standartlarına göre engelli merdiven asansörleri tam otomatik olmak zorundadır, yani platform durakta otomatik olarak kollarını ve taşıyıcı zemini katlayıp açmalıdır. Ayrıca hareket halindeyken sesli uyarı sistemi olması gerekmektedir. Tüm engelli ürünleri gibi sürekli basmalı sistemle çalışır. Engelli Merdiven Platformları iç ve dış mekanlarda kullanılabilir.Minimum sahanlık genişliğinin 900 mm olması gerekmektedir.Engellinin yardım almaksızın rahatlıkla kullanması amacıyla tasarlanmış ürünlerdir.

Ev İçi İçin En Uygun Asansör Hangisidir?

Ülkemizde son yıllarda özellikle yazlık evlerde tercih edilen koltuk tipi merdiven asansörleri, hem estetik açıdan hemde kullanım kolaylığı açısından dikey tip asansörlere göre daha çok talep görmeye başladı.Aylık bakım gerektirmemesi, düşük enerji tüketimi ve merdivenlerden yatay olarak gitmesiyle yükseklik hissi vermemesi en büyük artılarıdır. Dikey tip asansörler gibi yer kaplamaz ve 700 mm’ lik bir sahanlığa ister dönerek ister düz olarak tırmanır ve 60 dBA Gibi düşük bir ses düzeyine sahiptir.

Engelli Asansörlerinde Devlet Desteği Var mı?

Engelli merdiven asansörlerinde devletin direk olarak desteği yoktur ancak tüm engelli asansörlerinde ister merdiven tipi platform olsun ister koltuk tipi olsun K.D.V muafiyeti vardır.

Merdiven Asansörü Teslimatı Ne kadar Sürer?

Koltuk tipi merdiven asansörü yada platform tipi engelli merdiven asansörlerinde teslimat süresi 6-8 haftadır.Bu sürenin uzun olmasında ürünlerin ithal olması ve sadece sizin sahanlığa özel üretim yapılmasının etkisi büyüktür.

İnşaat Projelerinde Koltuk Tipimi Merdiven Asansörümü Platform Tipi Merdiven Asansörümü Kullanmam Gerekiyor?

Çıkan yasa ile birlikte inşaat firmalarından bina önlerinde yer alan merdiven basamakları için  % 6 ‘lık rampa eğimini geçerse merdiven  asansörü  zorunluluğu vardır. Bir çok firma maliyet açısından daha uygun olduğu için Koltuk tipi merdiven asansörünün kullanmayı tercih etmektedir ancak yasayla birlikte engelli vatandaşların tekerlekli sandalyeleriyle birlikte basamakları aşmasını sağlayacakları düzenlemeler yapılmış ve buna göre belirlenen TSE Standartları uyarınca platform tipi merdiven asansörü kullanılması zorunludur.

Garanti Süreleri Nedir?

Firmaların merdiven asansörleri  için verdikleri garanti süresi 2 yıldır.Tedarikçi firma uygulamış olduğu merdiven asansörlerine 10 yıl boyunca parça temini sağlamak zorundadır.

Havuz Asansörü Nedir?

Havuz asansörleri işletme yada özel mülklerde yer alan havuzların en uygun yerine monte edilen, engelli, yaşlı ve kilolu insanların havuzlarını aktif bir şekilde kullanmasında yardımcı olan engelli asansörüdür. Paslanmaz özelliği bulunan havuz asansörleri su basıncı yada akü ile hareket eder.

İş yeri Ruhasatı İçin Gerekli Engelli Asansörü..!

Son zamanlarda en çok karşılaştığımız soru ; İşyerim için ( Etüt merkezi, Sürücü Kursu, Muaynehane, Rehabilitasyon Merkezi vb) için gerekli olan Engelli Asansörü problemini nasıl çözebilirim. Öncelikle 23 Temmuz 2015 tarihinde mevcut yasada ekleme yapılmak kaydı ile değişikliğe gidilmiştir.Asansör ibaresinin yanına ” VE YA ENGELLİLERİN ERİŞİLEBİLİRLİLİĞİNİ SAĞLAYAN TAŞIMA VE İLETME SİSTEMLERİNİN ” cümlesi eklenmişti.Bu durumda Merdiven İnme-Çıkma Cihazları olan Paletli (Vimec) ve Tekerlekli ( Scalacombi) gibi portatif ürünler ile ruhsatlarınızı alabilirsiniz.

Merdiven Asansörleri Güvenli Mi?

Merdiven asansörlerinin güvenliği en çok sorulan sorulardan biridir. Kendimiz ya da sevdiklerimiz için kullanacağımız sistemin sağlam ve dayanıklı olması son derece önemlidir. Genellikle engelli ve yaşlı asansörü olarak kullanılan bu sistemlerde güvenlik ilk plandadır. Yetkili bayiler alanında eğitimli montaj ekibi ile sistemi en güvenli şekilde kurabiliyor. Bunun yanı sıra firmanın kullanım kurallarına ve tavsiyelerine uyulduğu takdirde son derece sağlam bir sistemdir.

KDV Muafiyeti Nedir?

Engelliler, Katma Değer Vergisi kanunu 17. madde 4. fıkra 5378 sayılı kanunun “s” bendine göre vergiden muaf tutuluyor. engelli asansörü de bu muafiyeti kapsamına dahil ediliyor. Engeli belge ile kanıtlanmış kişiler KDV ödemiyor.

Merdiven Asansörleri Duvara Mı Merdiven Basamaklarına Mı Monte Edilir?

Merdiven asansörleri için en sağlam kurulum merdiven basamaklarıdır. Bu yüzden bir çok merdiven asansörü isminden de anlaşıldığı üzere merdiven basamaklarına monte ediliyor. Bu durum sistemin daha güvenli olmasını sağlıyor.

Merdiven Asansörünü Yerleştirmek İçin Basamak Genişliği En Az Ne Olmalıdır?

Merdiven asansörleri merdivene monte edildiği için basamak genişliği son derece önemlidir. Merdiven asansörü montajı için basamakların ortalama 68 cm genişliğe sahip olması gerekiyor. Katlanan merdiven asansörleri bu haliyle 40 cm gibi bir alan kaplıyor. Bu yüzden 68 santimetreden daha az olan basamaklar büyük ihtimalle çıkarılacaktır. Ya da daha dar modeller tercih edilebilir. Fakat dar modeller için de basamak genişliğinin en az 55 cm olması gerekiyor.

Evim Bir Merdiven Asansörü İçin Uygun Mu?

Merdiven asansörü, basamak üzerine monte edilen pratik bir sistemdir. Yeterli genişliğe sahip basamaklar olduğu sürece her alanda kullanımı mümkündür. Merdiven çıkarken ya da inerken sorun yaşayan kişilerin yaşam alanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Elektrikli ve akü gücü ile çalışan bu sistemler son derece sessizdir. Bu sayede apartman dairesinde bile kullanıma uygundur.

Bir Merdiven Asansörü Dönüşlü Spiralli Veya Kavisli Merdivenle Kullanılabilir Mi?

Spiralli, kavisli ve dönüşlü merdiven tipleri merdiven asansörü kurulumu için engel değildir. Sadece ayrı bir çalışma istiyor. Özellikle spiralli merdiven konfigürasyonları oldukça karmaşıktır. Fakat özel geliştirilecek olan bir mekanizma ile asansör montajı kolayca yapılabiliyor.

Merdiven Asansörü İçin Merdivenlerim Çok Mu Uzun?

Merdiven asansörleri neredeyse tüm merdiven tiplerine uygun olabildiği gibi uzun merdivenlerde de hiç bir sorun teşkil etmiyor. Merdiven uzunluğu ne kadar olursa olsun doğru bir keşif çalışmasıyla en uygun sistem tasarlanabiliyor. Merdiven uzunluğunu ve basamak genişliğini değerlendiren uzman ekipler kısa sürede doğru mekanizmayı hazırlayabiliyor.

Merdiven Asansörü Nasıl Çalışır?

Merdiven basamağına tutturulan bir ray sistemi ile merdiven asansörü aşağı yukarı hareket ediyor. Aküsü, motor ünitesi ve sandalyesi birlikte hareket sağlıyor.

Merdiven Asansörünü Kendim Kurabilir miyim?

Merdiven asansörünün güvenli ve sağlam olabilmesi için uzman kişiler tarafından monte edilmesi gerekiyor. Bu durum ayrıca garantiyi geçerli kılabilmek için de önemlidir.

Elektrik Kesintisi Olursa Merdiven Asansörünü Kullanabilir Miyiz?

Merdiven asansörlerinin hemen hemen hepsinde akü bulunuyor. Yaklaşık 25-30 tur şarj kapasitesi olan aküler sayesinde elektrik kesilse bile merdiven asansörünü kullanabilirsiniz.

Devlet Merdiven Asansörleri İçin Ödeme Yapar Mı Destek Olur Mu?

Ülkemizde 2017’den bu yana birçok engelli ürünlerine devlet desteği sağlanıyor. Fakat merdiven asansörü bu kapsamda yer almıyor. Ürünün tüm bedeli müşteri tarafından karşılanıyor.

Merdiven Asansörü Fiyatları Nedir?

Merdiven asansörü fiyatları merdivenin şekline, basamak tipine, uzunluğuna ve asansörün modeline göre değişiklik gösteriyor. En doğru fiyat bilgisi uzmanların keşif çalışmasından sonra tespit ediliyor. Tahmini merdiven asansör fiyatları için buraya tıklayın.

Başkaları Da Merdivenleri Kullanabilir Mi?

Merdiven asansörü, hareket sırasında veya sabitken basamağın belirli bir kısmını işgal ediyor. Kalan kısımda başkalarının hareket edebilmesi için en uygun sistemin seçilmiş olması gerekiyor. Merdiven basamağının genişliği bu yüzden çok önemlidir. Eğer merdivene uygun bir sistem kullanılmış ise başkaları da merdiveni rahatlıkla kullanabilir.

2. El Engelli Asansörü Alınır Mı?

İkinci el engelli asansörleri nadir bulunsa da özellikle düz merdivenler için uygun olabilir. Fakat dönerli, spiralli merdivenlere özel üretim merdiven asansörü takıldığı için 2. el olarak kullanılması güvenlik açısından uygun olmayacaktır.

Whatsapp
Yavuz Eren
Yavuz Eren
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Arayın