Engelsiz Turizmde Engelli Asansörünün Yeri

Avrupa’da 80 Milyar Avroluk Bir Pazar

Bu gün dünyada 600 milyondan fazla insan fiziki ya da zihinsel bir engel ile yaşıyor. Dünyanın bu en büyük azınlığı, turizm endüstrisi için de  “özel bir pazar” anlamına geliyor.

İngiliz Üniversitesi Surrey tarafından yürütülen OSSATE ( One-Stop-Shop Accessible Tourism in Europe- Avrupa’da Erişilebilir Turizm) adlı çalışma ise Avrupa’da 46 milyona yakın fiziksel ya da zihinsel sorunu bulunan engellinin yaşadığını ortaya koyuyor. Hareket zorluğu yaşayan hamile kadınlar ve 65 yaş üzeri nüfus göz önüne alındığında bu rakam 130 milyon kişiye ulaşıyor.

Araştırma sonuçlarına göre bu nüfusun yaklaşık yüzde 70’i seyahat ediyor. Bu kişilerin genellikle bir ya da birkaç kişinin refakatiyle seyahat ettikleri düşünüldüğünde Avrupa’da seyahat eden potansiyel rakamın 130 milyon kişi ve bunların yaklaşık turizm harcamasının 80 milyar Avro’dan fazla olduğu söyleniyor.

Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilerde, ABD’deki engellilerin toplam nüfusunun ise 50 milyona yaklaştığı ve bu kesimin alım gücünün 175 milyar dolara ulaştığı ifade ediliyor.

Türkiye’de Engellilere Yönelik Konaklama Kapasitesi

Türkiye’deki engelli nüfusu yaklaşık 8 milyon civarındadır. Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgeli tesislerde 1176 adet engellilere özel oda bulunuyor.

Bununla beraber engelli derneklerindeki uzmanlar bu envanterin tümünün engellilerin kullanımına uygun standartlarda olmadığını belirtiyorlar. Engelliler için yapılmış olduğu iddia edilen özel odalarda ya da diğer fasilitelerde bile engellilerin bunları kullanımında problemler çıkabiliyor.

Antalya 605 oda ile engellilere göre en çok odası bulunan ilimiz. Bu ilimizi 159 oda ile Muğla izliyor. İstanbul’un yatak kapasitesi ise 147.

Engelsiz Turizmde Engelli Asansörü

Otellerde engelli veya yaşlı turistler, vatantaşlar için otelin erişilebilir olması önemlidir. Tatil yapmaya gelen engeli veya yaşlılarımız tatil süresince rahat etmek isterler fakat otellerdeki odalara ve diğer alanlara giden yollardaki merdivenler, havuza girişin zor olması konaklama yapmak isteyen turistlerin gözünü korkutur. İşletmelerde erişim sorunlarını nasıl çözebiliriz? Bu konuda en pratik ve estetik çözüm engelli asansörü dür. Merdiven asansörü diğer adıyla koltuk asansörü yer kaplamadan erişim sorununu ortadan kaldırabilir. Havuz asansörü ile engelli veya yaşlıların havuza kolay bir şekilde inip çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu engelli asansörlerinin görselleri ilgili yerlere eklendiğinizde konaklamak isteyen misafirlerinizin ilgisini çekecek ve koltuk asansörü, havuz asansörü, merdiven asansörü sayesinde bu pazardaki yerinizi alabileceksiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yavuz Eren
Yavuz Eren
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Arayın